Standing Committees

COMMITTEES

Admissions Committee

Oversees the admission of advocates and solicitors, Queen’s counsel and applications under section 78 Legal profession Act.

Chairperson
Christopher Anand s/o Daniel

Vice-Chairperson
Sanjiv Rajan

Members

Brinden Anandakumar
Chan Hian Young
Cheong Zhihui, Ivan
Davis Tan Yong Chuan
Gregory Xu Weicheng
Kenneth Lim Tao Chung (Kenneth Lin Daocong)
Pradeep G Pillai
Quek Hui Kee, Jasmine
Sanjiv Rajan
Saw Seang Kuan
Tan Teck San Kelvin
Tay Kang-Rui, Darius (Zheng Kangrui)
Tham Wei Chern
Yap Chin Choo, Juliana

Advocacy Committee

Promotes and assists in providing advocacy training.

Chairperson
Samuel Chacko

Co Vice-Chairperson
Darrell Low Kim Boon
Goh Siong Pheck Francis
Liow Wang Wu Joseph

Members

Anthony Yvette Loretta
Chelva Retnam Rajah
Chenthil Kumar Kumarasingam
Colin Ong Yee Cheng
Harish Kumar s/o Champaklal
Johannes Hadi
Khelvin Xu Cunhan
Kyle Gabriel Peters
Lim Mingguan
Nair Sushil Sukumaran
Narayanan Sreenivasan @ N Sreenivasan
Raeza Khaled Salem Ibrahim
Ramesh Bharani s/o K. Nagaratnam
Sureshan s/o T Kulasingam
Tan Yi Yin Amy

Alternative Dispute Resolution Committee

Reviews and carries out studies of the various forms fo dispute resolution, promotes arbitration and mediation as an alternative to litigation and promotes/ implements the Law Society Arbitration Scheme.

Co-Chairpersons
Chia Chor Leong
Chong Yee Leong

Co Vice-Chairperson
Arul Andre Ravindran Saravanapavan
Syahrul Bahiah Binti Jamaludin

Members

Camilla Godman
Choo Hao Ren, Lyndon
Chui LiJun
Farrah Joelle Isaac
Kimarie Cheang Xiaopin (Zheng Xiao Pin)
Koh Boon Hao, Samuel (Xu Wenhao)
Lai Ying Ling, Jenny
Lim Si Cheng
Lim Wei Loong, Ian
Michelle Wong Nee Michelle Cheng Soo Yuen
Naresh Mahtani @Naresh s/o Murlindhar Mahtani
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Renuka d/o Karuppan Chettiar
Shobna d/o V. Chandran
Sumyutha Sivamani
Tan Pang Leong, Nicholas
Wan Rui Jie, Erwin

Anti-Money Laundering Committee

Reviews relevant legislation and Law Society’s Practice Directions on Anti-Money Laundering; and assist Council in providing guidance to members on the practice rules on anti-money laundering and to raise awareness and knowledge amongst lawyers.

Chairpersons
Surenthiraraj s/o Saunthararajah

Co Vice-Chairperson
Chia Boon Teck

Members

Akesh Abhilash
Alexander Ressos
Chan Ying Kuen, Eric
Chong Siew Lin Grace (Zhang Xiuling)
Chow Ci En, Grace (Zou Ci’en)
Eunice Lau Guan Ting (Liu Guanting)
Ho Jun Yi (He Junyi)
Lee Ching Ling, Yvonne
Ng Wei Jin
Stephen Michael Revell
Suresh s/o Damodara

Civil Practice Committee

Provides feedback to members and participates in consultations and dialogue sessions with the Courts and other stakeholders on matters relevant to civil practice.

Co-Chairpersons
Kronenburg Edmund Jerome
Tan May Lian, Felicia

Vice-Chairperson
Yeoh Kar Hoe

Members

Allister Brendan Tan Yu Kuan
Ang Hsueh Ling, Celeste
Ashok Kumar Rai
Chan Hian Young
Chia Swee Chye, Kelvin
Davis Tan Yong Chuan
Eusuff Ali s/o N B M Mohamed Kassim
Hsu Sheng Wei, Keith
Joanna Seetoh Wai Lin
Koh Li Qun, Kelvin (Xu Liqun)
Kyle Gabriel Peters
Lim Wei Loong, Ian
Michelle Lee Ying-Ying
Niklas Wong See Keat
Nirmala Ravindran
Pardeep Singh Khosa
Ravi Dharini
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Suang Wijaya
Tan Wee Kio, Terence (Chen Weiqiao)
Tan Wei Ming
Tan Yi Yin, Amy
Toh Wei Yi
Wang Shi Mei
Yeo Teng Yung, Christopher
Yeoh Jun Wei, Derric (Yao Junwei)

Compensation Fund Committee

Advises Council on applications made by members of the public for compensation against loss suffered in consequence of dishonesty of a lawyer/ employee of law practice.

Chairperson
Aziz Tayabali Samiwalla

Vice-Chairperson
Tan Kay Kheng

Members

Lam Kuet Keng Steven John
Lau Kah Hee
Peter Chong Siong Siang
Sean Francois La’Brooy
Tan Jee Ming
Dr Qiu Yang

Continuing Professional Development Committee

Considers policy matters concerning continuing professional development programmes

Chairperson
Raeza Khaled Salem Ibrahim

Co Vice-Chairpersons
Malcolm Tan Ban Hoe
Mohamad Rizuan Bin Pathie

Members

Anthony John Grundy
Chan Chee Yin
Cheong Wei Yang, Daryl (Zhong Weiyang)
Chng Jiahui, Audrey
Edward Stanley Tay Wey Kok
Foo Fei Ying, Sandy
Gregory Xu Weicheng
Joey Pang Keep Ying
Kimarie Cheang Xiaopin (Zheng Xiao Pin)
Loo Chuan Shen, Don
Mary-Anne Shu-Hui Chua
Rai Vijay Kumar
Shamini Shara d/o Balakrishnan
Song Ruoh Jin
Wong Li Ming, Rachel

Conveyancing Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to conveyancing practice, provides directions and rulings on behalf of the Council relating to conveyancing practice disputes referred to it by members, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in conveyancing practice, and liaises with the Courts and other bodies on such matters.

Chairperson
Lee Liat Yeang

Vice-Chairperson
Selina Chin Bau Tze

Members

Ang Keng Lee
Chew Mei Choo
Chia Hsien Lin, Jennifer
Chua Lei Kwan, Lina Mary
Chua Shang Chai (Cai Shang Cai)
Chuang Keng Chiew
Haryadi Hadi
Lai Ying Ling, Jenny
Lee Lai Yong, Ivan Athanasios
Lee Pin Wen, Karin
Loh Kent Shin, Timothy
Tan Ching Chern
Tan-Goh Song Gek, Alice
Teo Eng Thye
Vivian Kuok Ming Koong
Wong Mei Yoke, Wendy Nee Leong
Yeo Hoon Gek
Yeoh Oon Weng, Vincent

Corporate Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to corporate practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in corporate practice and liaises with the Courts, and other bodies on corporate practice matters.

Chairperson
Low Kah Keong

Vice-Chairperson
Farhana Ahmad Sharmeen

Members

Abdul Jabbar Bin Karam Din
Chen Jianhao Kennedy
Chong Foo Nam Nicholas
Denise Sara Bryan
Huang Yan Sen Petrus
Jeremiah Huang WeiQuan
Kao Kwok Weng Jonathan (Gao Guorong)
Kwok Shuhui (Guo Shuhui)
Leong Sheng Shun Kenneth
Sarita Misir
Sharon Wee Hsu Oon
Sing Faith Joy
Tan Chin Kwan, Jonathan (Chen Qinguang, Jonathan)
Tong Wei Min Raymond
William John Jamieson
Wong Li Ming Rachel

Criminal Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to criminal practice; provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in criminal practice; and liaises with the Courts, and other bodies on criminal practice matters.

Chairperson
Wong Hin Pkin Wendell

Co Vice-Chairpersons
Chenthil Kumar Kumarasingam
Ng Huiling Cheryl
Suresh s/o Damodara

Members

Amogh Nallan Chakravarti
Chia Ru Yun Megan Joan
Chong Yi Mei
Derek Kang Yu Hsien
Goh Peizhi, Adeline
Ho Jun Yi (He Junyi)
Johannes Hadi
Josephine Iezu Costan
Lam Kuet Kang (Steven John)
Lim Wan Yu Cheronne
Lulla Ammar Khan
Luo Ling Ling
Malcolm Tan Ban Hoe
Muntaz Binte Zainuddin
Navin Shanmugaraj Thevar
Rajaram Vikram Raja
Raphael Louis
Sui Yi Siong (Xu Yixiong)
Sunil Sudheesan
Thong Chee Kun
Vikram Ranjan Ramasamy
Woon Cheong Ming Walter

Cybersecurity & Data Protection Committee

Provides guidance on all matters relating to cybersecurity including but not limited to information security management, data privacy and protection, data governance, cybercrime, and digital forensic investigation and legal practice.

Co Chairpersons
Lim Kian Kim
Lim Sui Yin Jeffrey

Co Vice-Chairpersons
Amira Nabila Budiyano
Lua Limain Jeremy
Pang Keep Ying Joey (Peng Jirong)

Members

Avinderjit Singh
Aw Jansen
Chiam Zhi Wen, Nick
Chong Siew Lin Grace (Zhang Xiuling)
Chui Lijun
Darren Chng
David Alfred
Ho Jun Yi (He Junyi)
Kao Kwok Weng Jonathan (Gao Guorong)
Lanx Goh
Lee Kher Sheng
Lee Sihui, Janice (Li Sihui)
Leow Jiamin
Lim Wei Xiang Darren
Maheswari Rani d/o Krishna
Os Agarwal
Ow Shi Jack
Phuah Kok Liang Marcus
Soo Ziyang, Daniel
Tan Ming Kirk Richard
Tay Yew Choon
Yeo Nadia

Family Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to family law practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in family law practice, and liaises with the Courts and other bodies on family law practice matters.

Co Chairpersons
Kee Lay Lian
Wong Kai Yun

Co Vice-Chairpersons
Teh Guek Ngor Engelin
Poonam Mirchandani

Members

Amolat Singh
Ang Choo Poh Belinda
Anuradha d/o Krishan Chand Sharma
Audrey Liaw Shu Juan (Liao Shujuan)
Chan Yu Xin
Cheong Zhihui Ivan
Dharmambal Shanti Jayaram
Gloria James-Civetta
Halijah Mohamad
Hoon Shu Mei, Sumathi (Hong Shumei) Mrs Shu Mei Winstanley
Judy Ang Pei Xia
Lai Ying Ling Jenny
Lee Geck Hoon Ellen
Lim Shu Fen
Linda Joelle Ong
Seet Pek Hian Harold
Tan Hui Qing
Tan Sze Xuan Cherie
Tan Xuan Qi Dorothy
Wang Liansheng
Wong Chooi Teng, Sarah
Wong Soo Chih
Yeow Tin Tin Margaret

Information Technology Committee

Assists members on matters relating to information technology, artificial intelligence and legal practice and liaises with the statutory bodies and government agencies on matters relating to information technology in legal practice.

Chairperson
Kao Kwok Weng, Jonathan

 

 

Members

Allister Brendan Tan Yu Kuan
Benjamin Cheong Mun Khein
Chan Yu Meng
Eugene Tan Song Jin
Foo Yu Kang, Wilson (Fu Yukang)
Gaw Ying Charn Benjamin
Heng Jun Meng
Kronenburg Edmund Jerome
Kylie Peh Ying Zhi
Lailatulqadriah Binte Jaffar
Leow Jiamin
Lim Mingguan
Lim Tianjun
Os Agarwal
Pang Keep Ying Joey (Peng Jirong)
Sadasivan, Dharma Yongwen
Soo Ziyang, Daniel
Tan Ei Leen
Wong Hur Yuin

Intellectual Property Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to intellectual property law, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in intellectual property law, and liaises with the Courts and other bodies on intellectual property law matters.

Chairperson
Jonathan Foong Yew Cho

Vice-Charperson
Boo Yee Swan

 

Members

Chew Heng Hwang (Zhou Henghuang)
George Bonaventure Hwang Chor Chee
Haq Tasneem Rehana
Jevon Louis
Kang Poh Sing
Lam Chung Nian
Lee Su Yee
Leow Jiamin
Lim Ying Sin Daniel
Meryl Koh Junning
Moi Sok Ling
Murgiana Haq
Ng Chee Weng @ Max Ng Chee Weng
Pang Sze Ray, Melvin
Poon Shunjie, Shawn
Ravindran S/O Muthucumarasamy
Samuel Choong Sian Wee
See Siew Heok Jo-Ann
Soh Kar Liang
Tan Kee Leng
Tan Lin Yin, Gladys
Teng Hin Weng, Mark
Wang Zheng, Just
Wong Siew Hong

International Relations Committee

Promotes cross-border relations with international bar associations and organisations; and assists in the organization of study visits to foreign countries.

Chairperson
Thio Shen Yi, SC

Vice-Chairperson
Kronenburg Edmund Jerome

Members

Allister Brendan Tan Yu Kuan
Angela Lim Loke San
Anthony John Grundy
Anthony Yvette Loretta
Asiyah Binte Ahmad Arif
Benjamin Hughes
Chew Gek Tee, Sally
Chua Han Yuan, Kenneth (Cai Hanyuan)
Debbie Ooi Yu Ting
Foo Han Yin (Fu Hanyin)
Gloria James-Civetta
Hsu En Chieh @ Annia Hsu
Jeremiah Huang WeiQuan
Kanyakumari D/O Veerasamy
Khelvin Xu Cunhan
Krishna Elan
Nguyen Vu Lan
Pardeep Singh Khosa
Prasad s/o Karunakarn
Raeza Khaled Salem Ibrahim
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Simrin Sindhu
Song Ruoh Jin
Tan Tse Chia, Patrick
Tee Liang Shi
Teh Jing Hui
Thara Rubini Gopalan
Tong Wei Min, Raymond
Wan Rui Jie, Erwin
Zheng Xi

Mediation Committee

Make recommendations and suggestions on how Mediation can be promoted as an expedient and efficient form of alternative resolution and to encourage the routine adoption of mediation clauses in agreements; organize and run workshops to promote mediation awareness and the Law Society Mediation Scheme (“LSMS”) both in Singapore and Internationally; and promote the use of LSMS as a preferred mediation scheme for cases requiring mediation services within the Singapore Courts and various adjudication and community disputes.

Co-Chairpersons
Lim Tat
Kuah Boon Theng, SC

Vice-Chairperson
See Chern Yang

Members

Abdul Salim Ahmed Ibrahim
Bhargavan Sujatha
Charmaine Yap Yun Ning
Chia Chor Leong
Goh Choong Sien, Aloysius
Kwek Yiu Wing, Kevin
Liew Yik Wee
Renuka d/o Karuppan Chettiar
Sandhu Viviene Kaur
Tan Shien Loon, Lawrence
Yeow Tin Tin, Margaret
Yuen Djia Chiang, Jonathan

Muslim Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to Muslim law practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in Muslim law practice, and liaises with the Courts and other bodies on Muslim law practice matters.

Co-Chairpersons
Ahmad Nizam Abbas
Abdul Rahman Bin Mohd Hanipah

 

Members

Abdul Rohim Bin Sarip
Fadzli Hussen
Ferzana Fareen Haq
Halijah Binte Mohamad
Haryadi Hadi
Kannan Nadarajan
Liyana Bte Mohd Sinwan
Mohamed Fazal Bin Abdul Hamid
Mumtaj Banu d/o Abdul Kalam
Murgiana Haq
Noor Syuhada Mohamad Rafeek
Norhakim Bin Mohd Shah
Rebecca Vathanasin
Renaro Daniel Ezra Bunyamin
Rizuan Yassin
Saburabi Nila Ibrahim
Syafiqah Bte Ahmad Fuad
Yasmeen Jamil Marican

Personal Injury/ Property Damage (PIPD) Committee

Provide guidance and assistance to members on all matters relating to personal injury and property damages; hold and facilitate dialogue sessions with the Courts and other stakeholders; and review, study and make representations on consultations relating to personal injury and property damage referred by the Courts and other stakeholders.

Co-Chairpersons
Willy Tay Boon Chong
Renuka d/o Karuppan Chettiar

Co Vice-Chairpersons
Abdul Salim Ahmed Ibrahim
Paul Yap

 

Members

Abdul Halim Bin Rosalan
Constance Paglar
Gokulamurali s/o Haridas
K Anparasan
Kok Yee Keong (Guo Yiqiang)
Lim Chui Ling, Catherine
Lin Hui Yin, Sharon
Namasivayam Srinivasan
Nirmala Ravindran
Patrick Yeo
Sandhu Viviene Kaur
Shabira Banu d/o Abdul Kalam Azad
Subir Singh Panoo
Tan Jun Hao, Don (Chen Junhao)
Teo Weng Kie
Yek Nai Hui, Roger

Probate Practice Committee

Addresses and provides guidance relating to all matters on wills, probate, intestacy and succession, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes relating to such matters, and liaises with the Courts and other bodies in these matters.

Co-Chairpersons
Goh Kok Yeow
Kee Lay Lian

Co Vice-Chairpersons
Kanyakumari D/O Veerasamy
Chong Yue-En

 

Members

Bhargavan Sujatha
Chugani Ashok Kan
Joel Wee Tze Sing (Joel Huang Zhixing)
Leon Kwong Wing
Lim Shu Fen
Professor Tang Hang Wu
Sim Bock Eng
Sundareswara Sharma
Tan Shen Kiat
Tan Tse Chia, Patrick
Tan-Goh Song Gek, Alice
Yap Lan Hiang, Vicky
Yeow Tin Tin, Margaret

Professional Indemnity Committee

To recommend and negotiate on the Council’s behalf the terms of Compulsory Professional Indemnity Scheme’s (the ‘Scheme’) Master Policy and recommend the appointment of Insurers and Brokers of the Scheme.

Chairperson
Lok Vi Ming, SC

 

 

Members

Darius Malachi Lim Wen Hong
Edric Pan XingZheng
Eusuff Ali s/o N B M Mohamed Kassim
Lin Hui Yin, Sharon
Mark Lewis Shan
Mohamed Ibrahim s/o Mohamed Yakub
Ong Lee Woei
Pateloo Eruthiyanathan Ashokan
Simon Goh Keng Yeow
Yap Chin Choo, Juliana

Publications Committee

Assists in the planning of the design and content (including proof-reading) of the Law Society’s Singapore Law Gazette and other publications, including the E Annual Report, online Directory, specialist Witness Directory and the e-mail bulletin, Jus News.

Co-Chairpersons
Malathi d/o Das
Vincent Leow

Co Vice-Chairpersons
Fong Wei Li (Kuang Weili)
Kishan Pillay

 

Members

Cheah Yit Cheng, Jonathan
Chen Cuiying, Janelene
Fu Xinyi
Ho Swee Lin, Audrey (Audrey He Ruiling)
Li Yan
Lim Enwei, Matthew
Lim Hui Li, Debby
Ramandeep Kaur
Suang Wijaya
Tan Chor Hoon, Alice
Tan Kee Ming, Glen
Tan Shen Kiat
Teh Jing Hui
Wong Qiao Ling, Sharon
Yeoh Jun Wei, Derric (Yao Junwei)
Yip Tai Meng Marcus
Cameron Ford (Advisor)
Chettiar Kamalarajan Malaiyandi (Advisor)
Prof David Tan (Advisor)
Wan Kok Tang, William (Advisor)

 

Public and International Law Committee

To promote the study and understanding of public law and public international law and develop awareness of the extent of the application of public international law in Singapore.

Chairperson
Prakash Pillai

Vice-Chairperson
Michael Hwang, SC

 

Members

Anthony Cheah Nicholls
Anthony Yvette Loretta
Chan Min Jian
Chan Wah Teck Jeffrey
Chang Jun Siang, Aloysius (Zhang Junxiang)
David Isidore Tan Huang Loong
Jack Lee Tsen- Ta
Kevin Elbert
Koh En Da, Matthew
Koh Junxiang
Lee Soong Yan, Kevin (Li Chong’En)
Lim Si Cheng
Neo Ling Chien Jaclyn @ Liang Ling Chien
Professor Kevin Tan
Ramesh Weeramantry
Tan En Pin Charis
Toh Jia Yi
Yvonne Mak Hui-Lin

Small Law Firms Committee

Addresses concerns and needs of small law practices

Co Chairpersons
Chia Soo Michael
Lisa Sam Hui Min

Vice-Chairpersons
Low Ying Li, Christine
Sunil Sudheesan

 

Members

Anuradha D/O Krishan Chand Sharma
Bhargavan Sujatha
Lee Mei Yong, Debbie (Li Meirong)
Li Jiaxin
Tan Heng Khim
Tan Tse Chia, Patrick
Cheah Saing Chong
Chia Swee Chye, Kelvin
Daljit Kaur d/o Harbans Singh
Dharmendra Prasad Yadav
Edward Stanley Tay Wey Kok
Gurmeet Kaur d/o Amar Singh
Katie Lee Shih Ying
Lee Shen Han (Li Shangheng)
Mahadevan Lukshumayeh
Ng Keng Chye
Selina Chin Bau Tze
Tan Aye Cheng
Tan Kheng Ann Alvin
Tan Si Rui
Tang Jin Sheng
Teng Hin Weng, Mark
Wong Kum Fu

Social & Welfare Committee

Organises social events and assists in overseeing welfare and scholarship programmes for members.

Chairperson
Hewage Ushan Saminda Premaratne

Co Vice-Chairperson
Koh Li Qun Kelvin
Yvonne Mak Hui-Lin

 

Members

Akesh Abhilash
Amira Nabila Budiyano
Belle Teh Shi Ying
Chen Ailin, Shermin
Debbie Brittany Lim Chien Hui
Ho Wei Liang, Sherman
Joanne Liew Hui Ping
Johannes Hadi
Kelley Wong Kar Ee
Lim May Yoong, Pearl
Loo Chieh Ling, Kate
Ng Hui Ping, Sheila
Ong E-Wei, Patrick
Tan Chengxi
Tan Shi-En, Nicolette
Toh Jun Yong (Zhuo Junrong)

Solicitors Accounts Rules Committee

Provide guidance to Council and members on the interpretation and application of all rules made under sections 72 and 73 of the Legal Profession Act concerning Solicitor’s Accounts Rules.

Chairperson
Chew Kei-Jin

 

 

Members

Vivienne Lim
Chitra Balakrishnan
Gary Pryke
Low Chai Chong
Mimi Oh
Patrick Tan Tse Chia
Suresh Sukumaran Nair
Tham Lijing

Sports Committee

Organises sporting events for members.

Chairperson
Tan Xu Teng

Vice-Chairperson
Valmiki C Nair

 

Members

Ahmad Zaki Bin Iskandar
Amerjeet Singh s/o Jaswant Singh
Bala Chandran s/o A Kandiah
Chan Lai Foong
Chung Weijian Brandon Ian
Darren Chua Nam Fei (Cai Nanfei)
Felix Lee Shih Yang
Hannah Cheang Hui-Fen
Lim Yue Tao
Lee Koon Foong, Adam Hariz
Lee Terk Yang
Liow Wang Wu Joseph
Malcolm Tan
Moiz Haider Sithawalla
Muhamad Imaduddien bin Abd K
Nakoorsha bin Abdul Kadir
Ng Pei Tong (Huang Peidong)
Nurul Nordin
Ong Shu-Wen
Ramesh s/o Selvaraj
Ravin Periasamy
Suren Sandran
Tan Cheow Hung
Tan Spring
Wong Foong Wee
Yap Kim Wee Ivan
Yeo Javier

Tax and Trust Committee

Provide a forum to gather inputs and organise dialogues between legal practitioners and relevant government agencies on tax law developments in Singapore including, but not limited to, the development of Singapore as an international and cross-border tax dispute resolution hub; collaborate with other Law Society Committees to ensure that Singapore lawyers have the right skill sets and expertise to support the private wealth industry; and develop more interest and specialisation in tax and trust law in the Singapore legal profession.

Co-Chairpersons
Edmund Leow Hock Meng, SC
Eugene Lim Yew Nghee

 

 

Members

Choo Han Woon, Ronald
Choo Tse Yun
Deepak Raja
Han Junwei
Hsu En Chieh @ Annia Hsu
Huang Junli, Christopher
Jaclyn Nadine Toh Kar Hing (Du Jiaxin)
Leon Kwong Wing
Lim Zi Hui, Alicia
Liu Hern Kuan
Quah Wei Sheng, Danny
Sim Yi Li (Shen Yili)
Sundareswara Sharma
Szeto Yu Hwei, Benjamin
Tan Shao Tong
Tang Siau Yan (Consultant)
Vikna Rajah s/o Thambirajah
Yang Shi Yong

Women in Practice Committee

To address issues and challenges faced by women in law practice. To offer support and solutions to address such challenges and be a voice for female practitioners.

Co-Chairpersons
Felicia Tan
Simran Kaur Toor

 

Members

Ang Hsueh Ling, Celeste
Angela Lim Loke San
Asiyah binte Ahmad Arif
Beitris Yong Pei Juan
Cathryn Neo Mei Qin
Chia Hsien Lin, Jennifer
Eunice Lau Guan Ting (Liu Guanting)
Joanna Seetoh Wai Lin
Kam Su Cheun Aurill
Kiranjit Kaur Dharsan
Kuah Boon Theng
Lim Hui Li, Debby
Lim Yanqing, Esther Candice
Nanthini D/O Vijayakumar
Queenie Angeline Lim Xiaoyan
Sharon Ki Su Jon
Sharon Wee Hsu Oon
Shobna d/o V. Chandran
Syahrul Bahiah Binti Jamaludin
Tan Qian Ni, Roseanne
Toh Jia Yi
Yong Siow Hui, Michelle

Young Lawyers Committee

Addresses the concerns and needs of lawyers under five years’ standing.

Chairperson
Tham Keng Yue Gerald

Co Vice-Chairpersons
Abhinav Ratan Mohan
Diedre Grace Morgan

 

Members

Anita Binte Ahamad
Audrey Liaw Shu Juan (Liao Shujuan)
Benny Santoso
Brinden Anandakumar
Chan Wenqiang
Cheah Yit Cheng, Jonathan
Choo Zheng Xi
Chooi Jing Yen
Fu Xinyi
Gregory Xu Weicheng
Harjeet Kaur Dhaliwal
Hiren George Jonas
Isabel Chew Maggie
Kelley Wong Kar Ee
Lee Shu Qing
Linisha Kapur Supramaniam
Nicole Kwan Tung Yan
Nicole Carmen Tan Yi (Chen Yi)
Nur Azilah Binte Mohamad Azini
Rebecca Vathanasin
Renaro Daniel Ezra Bunyamin
Tan Shi Ying, Crystal
Tong Wei Fu, Terrance
Vathany Raveentheran
Vinodhan Gunasekaran
Wan Rui Jie, Erwin
Wong Yuan Bin, Joseph
Wong Yi

Close Bitnami banner
Bitnami